Контраст contrast
Шрифт Очистити
Сховати налаштування
 
14.05.2021

Розпочато кримінальне провадження за фактом незабезпечення належних умов тримання засуджених в Ладижинській виправній колонії № 39

Вінницькою обласною прокуратурою на виконання доручення Офісу Генерального прокурора організовано перевірки дотримання прав засуджених до довічного позбавлення волі осіб в установах виконання покарань.

Європейським судом з прав людини неодноразово констатувались порушення ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо заборони катування осіб в установах виконання покарань, у тому числі Вінницької області, до якого прирівняне незабезпечення прав засуджених осіб на визначені Законом матеріально-побутові умови тримання, у тому числі норму жилої площі.

Однак, керівництвом державної установи «Ладижинська виправна колонія (№ 39)» та Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції не вжито вичерпних заходів для недопущення аналогічних порушень прав засуджених та виконання рішень Європейського суду з прав людини щодо забезпечення належними умовами тримання засуджених.

Так, в семи камерах корпусного сектору максимального рівня безпеки державної установи «Ладижинська виправна колонія (№ 39)», де утримуються засуджені до довічного позбавлення волі, порушується визначена Кримінально-виконавчим кодексом України норма жилої площі на одного засудженого, що подекуди складає 2,67 м² (при мінімальній не менше 4 м²).

При цьому у виправній колонії облаштовано локальний сектор «звичайні жилі приміщення для тримання засуджених до довічного позбавлення волі» з лімітом наповнення 10 осіб, в якому проведено необхідні ремонтні роботи. Однак, всупереч вимог кримінально-виконавчого законодавства питання про переведення засуджених, за наявності визначених законодавством підстав, з приміщень камерного типу до звичайних жилих приміщень до втручання прокуратури взагалі не ініціювалось, переведення до якого мало також вирішити проблему з порушенням норм жилої площі.

Зокрема, лише після втручання обласної прокуратури комісією виправної колонії 22.04.2021 прийнято рішення про переведення 9 засуджених до звичайних жилих приміщень, які до цього часу так і не переведені оскільки установою не отримано дозвіл Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з цього питання, який Кримінально-виконавчим кодексом України взагалі не передбачений.

Більше того, засудженим до довічного позбавлення волі не забезпечено умови для залучення до праці, у тому числі при наявності у них виконавчих листів на загальну суму понад 1 мільйон гривень. Наразі не працевлаштовано жодного засудженого вказаної категорії, аргументуючи відсутністю в колонії замовлень та можливістю їх працевлаштувати.

На зазначені порушення обласною прокуратурою у березні цього року внесено вказівку начальнику Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, однак жодних заходів щодо їх усунення не вжито.

У зв’язку з цим обласною прокуратурою через Офіс Генерального прокурора внесено вказівку начальнику Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про невідкладне усунення виявлених порушень та притягнення винних службових осіб до дисциплінарної відповідальності.

Крім того, враховуючи, що вказані протиправні дії працівників установи виконання покарань призвели до істотних порушень охоронюваних законом прав засуджених, їхнього морального страждання та нелюдського поводження з ними, Гайсинською окружною прокуратурою розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 365 КК України, досудове розслідування проводиться територіальним управлінням ДБР, розташованого у місті Хмельницькому.


Пресслужба Вінницької обласної прокуратури
кількість переглядів: 1729