Контраст contrast
Шрифт . . Очистити
Сховати налаштування
 
17.07.2015

- Тільки спільними зусиллями ми зможемо подолати корупцію, - В’ячеслав Соколовий

16 липня у м. Ладижині відбулось виїзне засідання колегії Вінницької облдержадміністрації з порядком денним "Про підсумки з окремих питань соціально-економічного розвитку області" за участі прокурора області В’ячеслава Соколового.
До Вашої уваги виступ очільника прокурора Вінниччини.

Про актуальність питання щодо підвищення ефективності протидії корупції свідчить те, що і через рік після Майдану Україна лишається найкорумпованішою країною Європи.
За результатами Індексу сприйняття корупції 2014 р. - щорічного рейтингу країн світу, що укладається організацією Transparency International, Україна так і не подолала межу «корупційної ганьби». Отримавши лише один додатковий бал, в порівнянні з 2013 роком, Україна залишається в клубі тотально корумпованих держав.
26 балів зі 100 можливих і 142 місце зі 175 позицій – такі показники України в минулорічному Індексі сприйняття корупції. Україна вчергове опинилась на одному щаблі з Угандою та Коморськими островами як одна з найбільш корумпованих країн світу.
У своєму виступі на розширеному засіданні колегії МВС України Президент України зазначив: „Корупційні чинники надто дорого обходяться суспільству - і не тільки створенням некомфортної атмосфери навколо окремої людини. Вони дорого вартують міжнародному авторитету України, бо на сьогоднішній день ключовою оцінкою ефективності наших реформ стає ефективність боротьби з корупцією. Обертаються мільярдними втратами з бюджету, що позначається на рівні життя громадян, - у першу чергу тих громадян, які є найменш захищеними верствами населення.”
З метою реалізації антикорупційної політики держави у минулому та поточному роках прийнято ряд реформаторських законів, які покликані сприяти боротьбі з корупцією, у т.ч. у найвищих ешелонах влади.
Зокрема, Верховною Радою України прийнято Закони „Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки”, „Про запобігання корупції”, „Про створення Антикорупційного бюро”.
Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро України та Національного агентства з питань запобігання корупції” визначено виключний перелік злочинів, які відносяться до категорії корупційних (примітка до ст. 45 КК України, зокрема це: одержання неправомірної вигоди, зловживання владою або службовим становищем, привласнення, розтрата майна, нецільове використання бюджетних коштів, та інші, всього 19 кримінально-караних корупційних злочинів).
Крім того, фактично посилено відповідальність за вчинення таких злочинів (суди позбавлено можливості при винесенні обвинувального вироку за вчинення корупційного злочину призначити особі покарання зі звільненням від кримінальної відповідальності).
У поточному році правоохоронними органами області вжито ряд заходів задля посилення протидії корупційним проявам як кримінально-правовими, так і адміністративно-правовими заходами.
Так, упродовж І півріччя 2015 року до суду направлено 40 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях про корупційні злочини стосовно 44 осіб (проти 25 обвинувальних актів відносно 29 осіб за 6 місяців минулого року).
Якщо говорити про корупційні злочини, основне місце в них займають кримінальні правопорушення, пов’язані з одержанням неправомірної вигоди.
До суду скеровано вже 14 обвинувальних актів за фактами одержання неправомірної вигоди (хабарництво), ще відносно 7 осіб триває розслідування.
Зокрема, до суду скеровано 2 обвинувальні акти стосовно працівників правоохоронних органів, а саме:
- щодо факту одержання неправомірної вигоди заступником начальника одного з райвідділів міліції за не притягнення особи до кримінальної відповідальності;
- щодо факту одержання неправомірної вигоди головним державним інспектором Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Вінницькій області за не притягнення особи до адміністративної відповідальності.
У сфері охорони здоров’я за фактами одержання неправомірної вигоди до суду скеровано 3 обвинувальних акти стосовно 3 лікарів. Два кримінальні провадження за аналогічними фактами, у яких особам повідомлено про підозру, перебувають на стадії досудового розслідування.
Переважна більшість з вказаних проваджень стосуються одержання неправомірної вигоди за сприяння в ухиленні від військової служби за станом здоров’я. Такі факти мали місце в Літинському, Хмільницькому, Барському районах та м. Ладижині.
Стосовно працівників контролюючих органів за фактами одержання неправомірної вигоди до суду скеровано 2 обвинувальних акти, зокрема, стосовно головного державного інспектора інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Вінницькій області та головного державного інспектора Державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області.
За фактом одержання неправомірної вигоди також викрито директора одного з Департаментів Вінницької ОДА, який одержав неправомірну вигоду за неперешкоджання у професійній діяльності одного із підлеглих (підписання відгуку для оцінки його діяльності, згідно якого останній відповідає займаній посаді, заслуговує на встановлення надбавки до заробітної плати на 2015 рік у розмірі 50%.).
Нещодавно викрито працівника одного з районних судів області, який підбурив громадянина до надання неправомірної вигоди голові суду за прийняття рішення про непритягнення його до адміністративної відповідальності.
Ні для кого не секрет, що ефективність діяльності влади оцінюється за розмірами надходжень коштів до бюджетів та ефективності й прозорості їх використання.
Правоохоронними органами області у поточному році викрито ряд фактів привласнення та розтрати бюджетних коштів.
Так, у Іллінецькому районі начальник одного з відділів райдержадміністрації без законних підстав надав згоду двом своїм пособникам на демонтаж недобудованого приміщення школи та реалізацію будівельних матеріалів. До бюджету не надійшло ні копійки. Обвинувальні акти стосовно вказаних осіб уже скеровано до суду для розгляду по суті.
Крім того, у Піщанському районі керівник одного з комунальних закладів привласнив бюджетні кошти шляхом безпідставного завищеного нарахування матеріальної допомоги на оздоровлення. Обвинувальний акт стосовно вказаної особи направлено до суду. Триває судовий розгляд.
Закінчено розслідування відносно начальника районного відділу земельних ресурсів, який, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах юридичної особи, не забезпечив обов’язкове нарахування втрат лісогосподарського виробництва на суму понад пів мільйона гривень.
Також оголошено про підозру колишньому начальнику Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області, який, зловживаючи службовим становищем, діючи в інтересах юридичної особи, анулював дозвіл на зняття та перенесення родючого шару ґрунту земельної ділянки, що призвело до невиконання робіт з поліпшення малопродуктивних угідь, внаслідок чого спричинено збитки бюджету у сумі 212 тис грн.
Таких прикладів ще дуже багато.
Наразі, прокурорами підтримується в суді державне обвинувачення у 29 кримінальних провадженнях про корупційні злочини. В тому числі за обвинуваченням 3- х суддів. У поточному році засуджено вже 14 осіб.
Як приклад, до 5 років 6 місяців позбавлення волі засуджено заступника директора державного підприємства спиртової галузі, який, зловживаючи службовим становищем, заволодів близько 130 тис грн та привласнив зерно жита та кукурудзи на майже 2 млн грн.
Стосовно боротьби з корупцією адміністративно-правовими засобами хочу повідомити, що протягом поточного року правоохоронними органами складено уже 54 протоколи про вчинення адміністративних корупційних правопорушень.
За результатами судового розгляду 45 протоколів до відповідальності у виді штрафу притягнуто 37 осіб.
Серед притягнутих до відповідальності посадових та службових осіб: органів місцевого самоврядування – 10, депутатів сільських, селищних рад – 19, посадових осіб органів державної влади – 1, службових осіб юридичних осіб публічного права - 4.
Переважна більшість протоколів складено за фактами порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, а також порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів депутатами сільських, селищних та міських рад.
Найчастіше виявлялись: факти голосування депутатів сільських (селищних) рад про виділення собі або близьким особам земельних ділянок; неповідомлення про факти перебування близьких осіб у безпосередньому підпорядкуванні службовців та заключення договорів із підприємствами керівниками або засновниками яких являються близькі особи.
Відсутність виявлених кримінально-караних та адміністративно-караних порушень у бюджетній, земельній сфері, в діяльності митних та прикордонних органів та інших пріоритетних напрямках свідчить не про подолання цих негативних явищ, а лише про неефективність роботи правоохоронних органів та органів влади.
Завершити свій виступ хочу наступним.
Про наявність фактів корупції завжди ведеться дуже багато розмов на різних рівнях, але коли діло доходить до сприяння у викритті конкретних причетних осіб та фактів все і закінчується.
Вважаю, що саме зараз час задуматись про те, що кожен із нас, представників влади, може зробити для протидії корупції. Прокуратура разом із іншими правоохоронцями чекає в першу чергу інформацію та відповідні повідомлення від Вас.
Сподіваюсь і всіх закликаю до того, щоб підняті на сьогоднішньому засіданні колегії проблеми не закінчилися лише словами, а щоб ми спільними зусиллями перейшли до якісно нового етапу протидії корупції.
Державні службовці повинні зрозуміти, що їх робота під час перебування на посадах має спрямовуватись на захист інтересів держави та окремих громадян, а не на власне збагачення. Це наше з Вами спільне завдання та обов’язок. І працівники прокуратури також не виключення. Робота з виявлення ганебних вчинків та правопорушень проводиться постійно і знаходиться під моїм особистим контролем.

В’ячеслав Соколовий
прокурор Вінницької області

кількість переглядів: 4436