Контраст contrast
Шрифт Очистити
Сховати налаштування
 
20.04.2021

Обласна прокуратура вимагає усунути порушення прав взятих під варту осіб у Вінницькій установі виконання покарань № 1

Вінницькою обласною прокуратурою проведено перевірку в державній установі «Вінницька установа виконання покарань (№ 1)» з питань дотримання вимог законодавства про попереднє ув'язнення та прав осіб, які перебувають під вартою.

Так, набули системного характеру порушення прав взятих під варту осіб щодо роздільного тримання різної категорії ув’язнених з метою забезпечення їхньої особистої безпеки, визначені ст. 8 Законом України «Про попереднє ув’язнення». Зокрема: вперше притягнутих до кримінальної відповідальності окремо від раніше судимих, а також окремо осіб, які не перебували в місцях позбавлення волі, від осіб, які відбували покарання у виправних колоніях тощо.

Крім того, адміністрацією установи так і не забезпечено належну організацію режиму, умов тримання і контролю за поведінкою ув’язнених, внаслідок чого вони мають можливість надалі користуватися забороненими предметами та речами.

На вказані порушення обласною прокуратурою неодноразово зверталась увага у попередніх вказівках керівництва установи та Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції. Однак висновки службових розслідувань за фактами вилучення заборонених предметів (перш за все мобільних телефонів) мають формальний характер без встановлення шляхів їх надходження. Лише впродовж березня цього року в ув’язнених виявлено та вилучено 21 мобільний телефон, однак яким чином та за допомогою кого ув’язнені отримали заборонені предмети, у жодному випадку не встановлено.

Для прикладу, ув’язнена, яка перебуває під вартою у зв’язку з підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 259 КК України (завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності), 07.04.2021 за допомогою мобільного телефону, перебуваючи у камері слідчого ізолятора, знову залишила неправдиве повідомлення, зателефонувавши до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області.

Лише після втручання прокуратури у камерному приміщенні, де утримується зазначена ув’язнена, працівниками установи за результатами проведеного обшуку виявлено та вилучено мобільний телефон, хоча під час попередніх обшуків заборонені предмети не виявлялись.

На усунення цих та інших порушень обласною прокуратурою внесено вказівку начальнику державної установи «Вінницька установа виконання покарань (№ 1)», яка перебуває на розгляді.

Крім того, до цього часу не приведено у відповідність до вимог законодавства матеріально-побутові умови тримання ув’язнених в слідчому ізоляторі, у тому числі щодо правил санітарії та гігієни.

Мають місце порушення законодавства про попереднє ув'язнення, на які вже неодноразово зверталась увага органами прокуратури та констатувались Європейським судом з прав людини, щодо незабезпечення ув’язнених нормою площі в камерах, яка згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України «Про попереднє ув'язнення» не може бути менше 2,5 квадратного метра для однієї взятої під варту особи.

Вказані порушення стали можливими, перш за все, через неналежне виконання своїх службових обов’язків працівниками установи, а також внаслідок відсутності здійснення Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції належного відомчого контролю за діяльністю установи.

З огляду на викладене, обласною прокуратурою через Офіс Генерального прокурора внесено вказівку начальнику Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про невідкладне усунення виявлених порушень та притягнення винних службових осіб до дисциплінарної відповідальності.

Пресслужба Вінницької обласної прокуратури

кількість переглядів: 1539