13.03.2019

Прокуратура Вінницької області розпочала кримінальне провадження за фактом зловживання в газовій сфері на суму майже 100 млн грн

Прокуратурою Вінницької області, за зверненнями обласної державної адміністрації та коаліції громадських організацій, вивчено питання законності приведення газорозподільною та газопостачальною компаніями області об'єму спожитого населенням Вінниччини природного газу до стандартних умов.

Установлено, що, з жовтня 2018 року, газопостачальним підприємством області обсяги спожитого побутовими споживачами газу приведені до стандартних умов (побутові споживачі – фізичні особи, які придбавають природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень).

Унаслідок цього, виміряний лічильниками громадян об'єм газу збільшено на коефіцієнти приведення (до 1,08).

Приведення до стандартних умов передбачає корегування обсягу виміряного побутовими лічильниками газу в холодні місяці в бік збільшення, оскільки за низьких температур газ стискається та звичайні лічильники рахують його об'єм в стисненому стані.

Коефіцієнт приведення від 0,97 до 1,08 залежить від відстані, яку проходить газ до лічильника по газопроводу над землею зовні опалювальних приміщень, та місяця, за який здійснюється нарахування.

Однак, такі дії щодо побутових споживачів суперечать законодавству.

Так, Правила постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496, передбачають, що приведення обсягів спожитого газу до стандартних умов проводиться лише для споживачів, які не є побутовими (пункт 9 розділу ІІ).

Пунктом 2 Методики приведення об'єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 № 116, яка застосовується газорозподільною та газопостачальною організаціями, передбачено, що дія цієї Методики поширюється на суб'єкти господарювання.

Неправомірність застосування вказаної методики для перерахування природного газу побутовим споживачам також підтверджено Головним управлінням Держпродспоживслужби у Вінницькій області.

Крім цього, постановою НКРЕКП № 14787 від 23.11.2018 газорозподільній компанії області заборонено при здійснені обліку природного газу, використаного побутовими споживачами, приводити об’єми природного газу до стандартних умов для здійснення комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами.

Згідно попередніх розрахунків газопостачальна компанія безпідставно донарахувала побутовим споживачам області об'єми природного газу на загальну суму понад 98 млн гривень.

За фактом зловживання посадових осіб газорозподільної та газопостачальної компаній прокуратурою Вінницької області розпочато кримінальне провадження.

Досудове розслідування доручено слідчому управлінню Головного управління національної поліції України. Оперативний супровід здійснює Управління захисту економіки у Вінницькій області Департаменту  захисту економіки Національної поліції України.


Прес-служба прокуратури Вінницької області

кількість переглядів: 2236