15.08.2014

Прокурор В’ЯЧЕСЛАВ СОКОЛОВИЙ про захист підприємців

Необхідність спрощення умов для ведення бізнесу, а саме - зменшення кількості перевірок суб'єктів господарської діяльності, скасування дозвільних, ліцензійних та інших документів – це вимога часу. На цьому наголошує нині Президент України, цього прагнуть підприємці. Однак, попри це, фактів порушення прав та свобод бізнесменів – чимало. Про захист конституційних засад підприємницької діяльності на Вінниччини розмовляємо прокурором Вінницької області В'ячеславом Соколовим
- В'ячеславе Петровичу, сьогодні бізнес мають право перевіряти десятки контролюючих інстанцій. Не секрет, що часто вони перевищують свої повноваження, і як результат - підприємець незаконно страждає. Які порушення відбуваються найчастіше?
- Такі випадки, на жаль, непоодинокі. Проведені нами перевірки засвідчили, що працівники контролюючих органів іноді безпідставно включають суб’єктів господарювання до планів перевірок, несвоєчасно надсилають їм повідомлення про проведення контрольних заходів, порушують порядок та строки видачі дозвільних документів. Зафіксовано й випадки фальсифікації матеріалів перевірок.
Так, у березні цього року прокуратурою області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про кримінальне правопорушення за фактом перевищення посадовими особами Головного управління Міндоходів у Вінницькій області службових повноважень та підроблення ними документів. З'ясовано, що податківці під час перевірки суб'єкта господарювання склали завідомо неправдивий висновок про заниження підприємством податку на додану вартість на майже 100 тис грн. У результаті цього було безпідставно розпочато кримінальне провадження щодо умисного ухилення від сплати податків. Наразі, це незаконне кримінальне провадження закрито, а правомірність дій посадовців встановлюється досудовим розслідуванням.
Ще один безпрецедентний випадок службової недбалості виявлено в роботі митних органів. Проведеною прокуратурою області перевіркою встановлено, що посадові особи Вінницької митниці з жовтня 2013 по березень поточного року безпідставно затягували розмитнення рибного борошна, належного одному з товариств, вартість якого становила понад 460 тис грн. Унаслідок цього воно стало непридатним до застосування. За даним фактом прокуратурою області відкрито кримінальне провадження й проводиться досудове розслідування.
- Ви щойно сказали, що порушуються порядок та строки видачі дозвільних документів підприємцям.Про строки – зрозуміло, а щодо порушень порядку видачі – як це відбувається?
- Органам влади та контролю забороняється вимагати від суб’єктів звернення непередбачених законодавством документів. Натомість, перевіряючи діяльність органів Міндоходів, ветеринарної і санітарно-епідеміологічної служб, нами виявлено непоодинокі випадки таких порушень. Так, посадові особи ГУ Міндоходів в області, видаючи ліцензії на торгівлю підакцизними товарами, у підприємців вимагали копії свідоцтв про реєстрацію підприємців. Хоча, для отримання дозвільного документу вказана вимога є безпідставною. Прокуратура відреагувала на такі незаконні дії поданням, за результатами розгляду якого до дисциплінарної відповідальності притягнуто двох посадових осіб.
Загалом, протягом поточного року на усунення вказаних порушень прокурорами керівникам відповідних органів внесено 26 подань, які задоволено.
- Бізнесмени скаржаться і на дії правоохоронців…
- Як не прикро констатувати, але такі випадки також мають місце. Зокрема, низку порушень виявлено в роботі управління по боротьбі з економічною злочинністю УМВС області. Як приклад, працівники служби вимагали від господарюючих суб’єктів, органів виконавчої влади, контролюючих органів різного роду інформацію та документи - ліцензійні справи, дані про виконанні будівельні роботи, виготовлену продукцію, фонд заробітної плати. Поряд з цим, їм надано повноваження витребовувати таку документацію лише в межах справ про злочини. Проте, нами встановлено, що дані запити жодного відношення до кримінальних проваджень не мали.
Крім того, є випадки, коли працівники міліції, виконуючи доручення слідчих у кримінальних провадженнях, виходять за їх межі. Так, прокуратурою м. Вінниці, за результатами перевірки звернення одного з місцевих підприємців, встановлено, що працівник відділу карного розшуку Вінницького МВ УМВС України у Вінницькій області в межах кримінального провадження за фактом крадіжки мобільного телефону незаконно вимагав від Вінницької ОДПІ інформацію про здійснення вказаним підприємцем господарської діяльності. На усунення вказаного порушення прокуратурою внесено подання, за яким винного працівника притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
В іншому випадку, під час проведення досудового розслідування за фактом реалізації приватним підприємством неякісного пального, керівником УДСБЕЗ в області ставилися вимога до підприємця надати статут, податкові декларації, правовстановлюючі документи на нерухоме майно та ін. І тут прокуратура втрутилась: винних працівників покарано - притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
А ще буває, що кримінальні провадження відкриваються безпідставно…
- Ви маєте рацію, і такі факти виявлялись. Так, на підставі відібраної працівником УДСБЕЗ заяви щодо реалізації одним із товариств газу неналежної якості, слідчим відділом Вінницького міського відділу міліції розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 277 КК України (пошкодження транспортних засобів). При цьому, прокуратурою встановлено, що заявником заяву написано під диктовку працівника міліції за відсутності конкретних фактів злочинних дій. За ініціативи прокуратури області кримінальне провадження закрито.
Взагалі, за результатами розгляду документів реагування органів прокуратури за порушення облікової дисципліни, перекручення статистичної звітності та безпідставне внесення відомостей про кримінальні правопорушення в ЄРДР до дисциплінарної відповідальності протягом поточного року притягнуто 7 працівників міліції.
- Як фізичні особи-підприємці, господарюючі суб’єкти можуть поскаржитись у прокуратуру на неправомірний тиск, незаконне втручання правоохоронних органів, державного контролю в їх господарську діяльність?
- Крім того, що вони можуть звертатись до нас із письмовими зверненнями, в прокуратурі області працює телефон "гарячої лінії". Підприємець, права якого порушені, може зателефонувати за номером 67-15-67, і йому обов'язково допоможуть, нададуть роз'яснення. Таким чином протягом поточного року до нас уже надійшло 3 повідомлення, які були належно перевірені. Одне з них підтвердилось, у результаті чого прокуратурою вжито заходів щодо поновлення прав підприємця. У двох інших випадках заявникам надано аргументовані роз'яснення законодавства.
Додам ще: для захисту конституційних засад підприємницької діяльності органами прокуратури цього року розпочато два кримінальних провадження, внесено понад 50 подань, за результатами розгляду яких до дисциплінарної відповідальності притягнуто 47 посадових осіб, у тому числі - 24 працівники органів державного контролю, 12 – виконавчої влади і місцевого самоврядування, 11 – правоохоронних органів.
Вінниця.Ок
Більше читайте тут: http://vinnitsaok.com.ua/2014/08/14/188596

кількість переглядів: 920